Image result for Crippled America: How to Make America Great Again by Donald J. Trump
آخرین گزارش های رسانه  از روریاروئی انتخاباتی ترامپ و کلینتون حاکی از اینست که طبق روال معمول گذشته ایالات متحده  ژنرال های نظامی  آمریکا وهمکاران نیز در صف بندی دوکاندید انتخاباتی ایلات متحده شرکت فعال دارند "جان آلن" ژنرال بازنشسته  در حمایت از هیلاری کلینتون،  کمپین تبلیغاتی اورا گرم کرده است.
تا جائیکه  دونالد ترامپ " آلن" را   به عنوان  یک«ژنرال شکست خورده»، خطاب کرده است.
در طرف دیگر، "ژنرال مایکل فلین"رئیس سابق آژانس اطلاعات دفاعی امریکا، مخالف سرسخت دولت اوباما،که حمایت از نامزدی دونالد ترامپ، را بعهده گرفته است ، او می گوید: مردم «احترام و اعتماد به نفس خود را در دولت  اوباما از دست داده اند».
با این توضیح؛ که افسران عالی رتبه ایالات متحده  نیزاز هم اکنون با مشورت دادن به رئیس جمهور بعدی در جستجو ی احیای قوی تر نقش خود در عرصه سیاسی هستند.پیرامون  انتخابات پیش رو و قدرت طلبی انحصاری نظامی  آمریکا  دونالد ترامپ کتابی را  نوشته است که خلاصه ترجمه ی آن بشرح زیر تقدیم می کنم:

دونالد ترامپ نامزدجمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ، در آغاز مبارزات انتخاباتی كتاب اختصاصی خود را " "آمریکای لنگ .. چگونه کشور مان را  دوباره روی پا نگهداریم/ بزرگی دوباره"منتشر کرد :

Crippled America: How to Make America Great Again by Donald J. Trump
- عنوان:آمریکای لنگ / بزرگی دوباره
-نویسنده: دونالد ترامپ
-تعداد  صفحات: 193
- ناشر: انتشارات تریشولد
-چاپ دوم، 2016
این کتاب  نقشه راه مبارزات انتخاباتی  اوست  که شامل بسیاری از دیدگاه های  بحث برانگیز است که مسائلی همچون   درمان معضل مهاجرت   اسپانیایی تبارها وگروههای دیگر از آمریکای لاتین به ایالات متحده ، نگرانی های ویژه او از رسانه ها، بعلاوه  حملات  گسترده علیه باراک اوباما را در بر گرفته است...

این کتاب تا حدوی چهره مرموز و مظاهر شخصیت مغلوب ساختن وپیشی جستن اورا نشان می دهد که در مجموع یکی از دشوارترین تجزیه و تحلیلهای دقیق را پیش روی مخاطب مطرح می کند:

ترامپ  فصل اول دیدگاههای خودرا، از جمع هفده فصل کتابش به دولت ایالات متحده آمریکا از منظر  خود کتاب اختضاص داده است  سه پاراگراف اول کتاب به وضوح از آنچه که برخی از آن از جمله اعضای حزب جمهوری خواه، از آن ترس دارند دربرگرفته است تا جائیکه که یک درخواست جدی سانسور در جهت  خودداری  او از  اضافه کردن گزارش های جدید مربوط به  امنیت ملی آمریکا   مطرح شده است؟

ترامپ در توجیه   بند اول شعار انتخاباتی خود  "بیایید امریکا ی بزرگ را دوباره ایجادکنیم" می گوید: "ما بزرگترین قدرت بر روی کره زمین هستیم و همه از سفره ما تغذیه  می کنندو این شرایط برای ما پیروزی نیست."؟!.
او"در بند دوم می گوید: "ما یک رئیس جمهور داریم که در تلاش برای نشان دادن ظاهر قدرتمند خود با رسم یک خط در  ماسه است که هیچکس نباید از این خط عبور کند. اما هنگامی که از این خط عبور کردیم،  عواقبی برای هیچکس وجود ندارد.".

این عبارات با نگرانی بسیاری از در ایالات متحده اینگونه تعبیر شده است: که پیروزی ترامپ به معنای آن است که ممکن است ایالات متحده را به درگیری های بی پایان بکشاند وبدنبال نظامیگری بیشترآمریکاست واین روند به عنوان یک نتیجه از شخصیت انفعالی و حالتی از شیفتگی به خود است که او  آشکارا در هر زمانی که بخواهد  آن را در مقابل هوادارانش نشان می دهد .

در فصل دوم این کتاب، ترامپ به راه انداختن یک کمپین با جمله ی شدید به  رسانه های آمریکایی که طی مدتی طولانی در برابرش موضع گرفته اند می پردازد .
  او به ویژه رسانه های تصویری رامتهم کرد؛ که می خواهند مردم را نسبت به او بی اعتمادکنند  در پایان این فصل، مشکل خود را با رسانه های آمریکایی اینگونه مطرح می کند که  رسانه ها می خواهند به او صدمه برسانندو نه به چیزی یاد بدهند  و درواقع آنها به سرگرم کردن مخاطبین مشغولند ونه آموزش آنها .  البته رسانه های تصویری (دیداری) تنها وقتی  من مخاطبینی را برایشان جذب می کنم مرا دوست دارند ولی رسانه ها  از من متنفرند زیرا می دانند که من به آنها نیاز ندارم."
 فصل سوم نامزد جمهوریخواه  به نظریه «دیوار» که در آغاز مبارزات انتخاباتی ارائه کرده است، خواستار ساخت یک دیوار حائل در مرز جنوبی  ایالات متحده برای پایان دادن به هجوم پناهجویانی که در قالب جمعیت پناهنده ازآمریکای  مرکزی و آمریکای جنوبی  از طریق مکزیک  وارد می شوند،گردیده است .

پس از این او  از تعهد خود   به کشور ش سخن گفته  و دوباره  از زبان موهن در برابر دیگر  مهاجران از امریکا ی لاتین و شرق میانه به عنوان "بدترین" استفاده می کند وتوضیح میدهد این که این گروهها  ازکشور خود رانده شده و  با ارسال آنها از راه ها ی مختلف یا مهاجرت به ایالات متحده  از آنها رهائی می یابند   او برای این قشر از افراد كلمه "dump"بمعنی  دفع زباله  را بکار می برد.
ترامپ  فصل چهارم  کتابش را به انتقاد شدید از سیاست خارجی آمریکا و   حمله به مخالفان خود در محافل سیاسی و دیپلماتیک  اختصاص داده  ، و به کسانیکه  از فقدان تجربه  کار در دولت و کار دیپلماتیک بعنوان نقص نامزدی اوانتقاد کرده اند،   اعتراض کرده است...

ترامپ وضعیت فعلی جهان را سراسر در هرج و مرج می بیند، و این دیدگاه را اینگونه توصیف  می کند: که شرایط حاکم بر دنیا شواهدی از  نارسایی های سیاسی و دیپلماتیک نخبگان آمریکا و اشتباهات  آنهاست  و همینها  مخالف نامزدی او، با وجود شکست در مسیرگذشته هستند  . این تایید می کند که سیاست خارجی او در اصل براساس  "کار از موضع قدرت"، یعنی بر   استفاده از قدرت نظامی ، اقتصادی آمریکا برای دستیابی به منافع  برتر آمریکاست ..
درفصول باقیمانده كتاب،  ترامپ به نقد وسرزنش همه ی بخش های خدماتی ایالات متحده تمرکز کرده ومی نویسد: خدمات درمانی وبهداشتی ضعیف واقتصاد احمقانه و آموزش پروش شکست خورده آمریکائیها را  بیمار کرده است .
او مدعی شده تنها شخصی است که می تواند راه حلهای موفق برای همه ی مشکلات آمریکا و آن ملت را عرضه کند و  شکست دولت و مردم را به موفقیت وفقر آن کشور را به ثروت   وناتوانی ها کشور را به قدرت تبدیل کند إ.

در فصل پایانی ترامپ  می گوید: " من راه چگونه  برنده شدن را می دانم  .. و   "جی لنو"  که  نام مرا در هر مراسمی می برد در مسیر مشاهیر  هالیوود قرار داده را دوست دارم  اوگفته است: هیچ جایی در امریکا نیست که نام "ترامپ "در آنجا نوشته نشده باشد.
تهیه وترجمه: نجوای کنگان


نوشته شده در پنجشنبه 18 شهریور 1395 ساعت 12:10 ق.ظ | آخرین ویرایش در پنجشنبه 18 شهریور 1395 ساعت 12:12 ق.ظ